Investícia Boehringer Ingelheim do základného výskumu
Most medzi priemyslom a vedou sa upevňuje prostredníctvom Výskumného inštitútu molekulárnej patológie (IMP) vo Viedni (Rakúsko), čo je základné biomedicínske centrum výskumu, ktoré Boehringer Ingelheim značne financuje. V priebehu rokov si inštitút rýchlo vybudoval výbornú zahraničnú reputáciu a dnes je jedným z popredných európskych centier vo výskume molekulárnej biológie.
Hlavné informácie o IMP
IMP

Pre IMP, Výskumný ústav molekulárnej patológie (link je externý), ktorý bol založený v roku 1985, bol Boehringer Ingelheim od roku 1993 hlavným sponzorom. Ďalšie finančné zdroje pochádzajú z výskumným grantov národných aj zahraničných finančných agentúr. Približne 200 vedcov z viac ako 35 krajín vykonáva základný biomedicínsky výskum v inštitúte, ktorý sa nachádza v Biocentre vo Viedni (link je externý). Podrobné informácie o IMP sa nachádzajú vo Výročných správach (link je externý). IMP úzko spolupracuje s Rakúskou akadémiou vied, prostredníctvom Inštitútu molekulárnych biotechnológií (IMBA) (link je externý).
Oblasti výskumu

Motivovaní svojou zvedavosťou, vedci v IMP skúmajú molekulárne procesy, ktoré sú súčasťou vývoja a činnosti všetkých žijúcich tvorov. Výskum v IMP je zameraný na štyri hlavné tematické oblasti: molekulárnu biológiu buniek, neurobiológiu, mechanizmus ochorení a výpočtovú biológiu. Výsledky výskumu môžu odhaliť možné ciele nových liekov a tým umožniť Boehringer Ingelheim, aby predstavil koncept racionálnych liečebných postupov budúcnosti.
Ciele výskumu
Výsledky výskumu IMP sú evidované v množstve vedeckých publikácií. Zoznam všetkých dokumentov, usporiadaných od roku 1987, je k dispozícii tu (link je externý). Doposiaľ sa v renomovaných periodikách uverejnilo viac ako 1.900 vedeckých dokumentov. Počet pacientskych aplikácií vzrástol na 93, pričom všetky má Boehringer Ingelheim k dispozícii.
Medzinárodné uznanie
Vedcom IMP sa dostáva častého uznania prostredníctvom prestížnych ocenení a významných zahraničných grantov. Doposiaľ získali talentovaní členovia IMP jedenásť grantov ERC a päť Wittgensteinových ocenení, aby sme vymenovali aspoň dve kategórie. Medzi dôležité objavy IMP patrí identifikácia bunkového mechanizmu, ktorý zabezpečuje správne delenie buniek, ktoru objavil súčasný vedecký riaditeľ IMP Jan-Michael Peters (link je externý, teraz na Univerzite v Oxforde). Zástupca riaditeľa Meinrad Busslinger (link je externý) dokázal reverzibilnú diferenciáciu kmeňových buniek. Výskum v skupine Hartmuta Beuga objasnil skutočnosti, ktoré viedli k tvorbe nádorov. Thomas Jenuwein (link je externý), teraz na Inštitúte imunobiológie a epigenetiky Maxa Plancka vo Freiburgu, identifikoval „epigenetický kód“. Štrukturálny biológ Tim Clausen (link je externý) dokázal určiť molekulárny mechanizmus, ktorý riadi správne hromadenie proteínov v bunkách. A práca, ktorú priniesol Barry Dickson (link je externý) (teraz v Janelia Research Campus), doplnila cenný náhľad do nášho vnímania neurálneho mechanizmu, ktorý ovplyvňuje správanie zvierat.
Poradný výbor
Oprávnený vedecký poradenský výbor, ktorý pozostáva z ôsmych členov, pravidelne hodnotí výskum IMP, pričom sa každoročne stretáva vo Viedni. Tvoria ho medzinárodne uznávaní vedci, plus jeden zástupca Boehringer Ingelheim.
Vyhľadávanie vedeckých talentov
Výskum a vedecké vzdelávanie idú ruka v ruke a IMP je riadiacou silou zakladania vedeckých vzdelávacích programov – PhD programu viedenského biocentra a Letnej školy. Spoločne s výskumnými inštitútmi viedenského biocentra a v úzkej spolupráci s viedenskou univerzitou program PhD úspešne vzdelal 350 absolventov z celého sveta.
Webstránka PhD štúdijného programu v Biocentre vo Viedni (link je externý)
Prehľad – nová budova pre IMP
V januári 2015 sa Boehringer Ingelheim rozhodol vyčleniť 50 miliónov EUR na výstavbu novej základne výskumu IMP vo viedenskom Biocentre. Počas nasledujúcich dvoch rokov, bude vznikať nová, najmodernejšia budova výskumu. Len na skok od jej súčasných priestorov prebehne výstavba novej budovy IMP. Ak si chcete pozrieť vizualizáciu, kliknite tu (link je externý).