Chronické pľúcne ochorenia a sezónne infekcie
Pacienti s chronickými pľúcnymi ochoreniami a sú častejšie náchylní na infekciu dýchacích ciest. Infekcia vedie k zúženiu dýchacích ciest v dôsledku opuchu a zvýšenej tvorby hlienu. V chladných mesiacoch stúpa výskyt infekcií respiračného traktu, ktoré sú spôsobené najmä vírusmi, ako je napríklad vírus chrípky či pri bežnom prechladnutí sú to rhinovírusy, coronavírusy alebo adenovírusy. U pacientov s chronickým pľúcnym ochorení môžu mať infekcie dýchacích ciest vážny priebeh, ktorý netreba podceniť.
Infekcia je najčastejšia príčina, ktorá spôsobuje zhoršenie príznakov chronických pľúcnych chorôb aj CHOCHP. Toto zhoršenie príznakov sa nazýva takzvaná exacerbácia. Prejavujú sa najmä zhoršeným dýchaním pri bežných činnostiach, ako je chôdza alebo bežné denné aktivity napr. sprchovanie. Rovnako sa môže pridružiť únava, či zhoršujúci sa kašeľ. Ďalším dôležitým príznakom býva zmena farby vykašliavaného hlienu, od číreho po farebný (žltý, zelený, hnedý). Rozpoznanie príznakov a vyhľadanie včasnej lekárskej pomoci sú najlepšími spôsobmi ako zabrániť, aby sa priebeh infekcie stal závažným s nutnosťou hospitalizácie.
Liečba infekcie závisí od závažnosti vašich príznakov. Exacerbácie môžu byť veľmi vážne a môžu viesť k smrti. Získanie včasnej pomoci je preto veľmi dôležité. Váš lekár Vám môže predpísať lieky. Ak máte závažné príznaky aje vaša infekcia pravdepodobne bakteriálna, môžete dostať antibiotiká. Nie sú však užitočné vo všetkých situáciách, pretože väčšinu infekcií dýchacích ciest spôsobujú vírusy, nie baktérie. V prípade chrípky možno budete potrebovať antivírusové lieky, alebo zvýšenie dávky vašich stavajúcich inhalačných liekov, poprípade kyslíkovú terapiu. Ťažšie priebehy vyžadujú hospitalizáciu.
Ako sa chrániť v chladných mesiacoch?
Najúčinnejšia prevencia je očkovanie. Pneumokoková vakcína, ktorá pomáha predchádzať jednej z najbežnejších príčin zápalu pľúc, sa odporúča každých 5 rokov. Proti chrípke sa odporúča očkovať raz ročne.
Okrem očkovania, je v priebehu chladných mesiacov potrebné vyhýbať sa miestam s väčším množstvom ľudí. A rovnako ako v prípade covidovej pandémie je dôležité časté umývanie a dezinfekcia rúk, aby sa zabránilo šíreniu choroboplodných zárodkov. Ďalej sa odporúča piť veľa tekutín, aby ste zabránili prílišnému zahusteniu hlienu. Taktiež v chladných mesiacoch je odporúčané konzumácia ovocia a zeleniny, ktoré mám dodávajú potrebné množstvá vitamínov a taktiež minerálnych látok a nesmieme zabudnúť aj hýbať sa.
PC-SK-100921