Trvalé zlepšovanie udržateľnosti
farmy Solana v Brazíli, kde Boehringer Ingelheim pestuje medicínske rastliny
Malý raj je situovaný hneď vedľa polí. Desiatky vtákov lietajú v hustých korunách stromov, modré motýle poletuju pomedzi ne, zatiaľ čo nosáľ si kráča krížom cez les. Stromy, kríky a všetko rastlinstvo vytvára bujný porast. Prírodný les obklopuje krajinu, v ktorej vyrástla Farma Solana. Sme v Južnej Brazílii. Napriek tomu skoro všetko tu sadila ľudská ruka.
Približne 600 kilometrov západne od Saõ Paolo, Boehringer Ingelheim pestuje rastliny, ktoré sa ďalej používajú ako spasmolytické prekurzory pre výrobu liekov. Erózia život farmárom v tejto oblasti významne sťažuje."Preto sme sa rozhodli v 90. rokoch zalesniť strmé svahy pri vode," hovorí riaditeľ farmy, Adrian von Treuenfels. Sedemdesiat zamestnancov zbiera semená a drobné semenáče v okolitom lese, pestuje z nich životaschopné sadenice a naspäť rozsádza von. Do dnešného dňa je už takto vysadených 193 000 rastlín. Po dvadsiatich rokoch od prvej výsadby je zalesnených 176 hektárov pôdy. Vyrástol tu nový mladý les. "Každoročne tento les viaže tony CO2," vysvetľuje von Treuenfels.
Výsadba stromov nie je jediným cieľom farmaceutickej spoločnosti Boehringer Ingelheim.Hlavným motívom je udržateľnosť životného prostredia, ktorej potrebu si spoločnosť plne uvedomuje. Nakoniec z toho ťažia aj ľudia, aj spoločnosť. Na Solana farme sadíme medicínske rastliny v okrajových oblastiach, aby sme chránili pôdu pred ďalšou eróziou. Použitie pesticídov musí spĺňať najprísnejšie kritériá. Chránime tým životné prostredie a zachovávame krajinu v dlhodobej plnej plodnosti, bez narúšania ekosystému.
"Dnes sa často pýtame sami seba: aké dôsledky budú mať moje činy? Ako viem konať udržateľne?", vraví Dr. Andreas Gäbler, ktorý je zodpovedný za iniciatívu "BE GREEN". Jeho cieľom je dosiahnuť do roku 2020 redukciu emisiíí CO2 o 20% pri prepočte na jednotku zisku v porovnaní s rokom 2010. Na dosiahnutie tohto cieľa musí spoločnosť Boehringer Ingelheim šetriť na úrovni míňanej energie, ale aj vo využívaní zdrojov. Rovnako sú dôležité rôzne inovácie, výroba efektívnejších produktov a zaradenie procesov priateľských k prostrediu.
Boehringer Ingelheim trvale smeruje k zlepšovaniu udržateľnosti. Pracuje na mnohých malých projektoch, ktoré prispievajú napríklad k redukcii skleníkových plynov. Tiež môžeme menovať konštrukciu"BI5" budovy v Ingelheime, najväčšiu administratívnu budovu spoločnosti Boehringer Ingelheim celosvetovo. Bola navrhnutá tak, aby spotrebovávala čo najmenšie množstvo energie. Výmenníky tepla získavajú teplo zo vzduchu a v lete ventilácia ochladzuje priestory z premeny vody na paru. Vzniká tak klimatizácia, ktorá nepotrebuje žiaden ďalší prídavný zdroj energie. Kancelárie sú vykurované teplovodným kúrením vedeným v betónových stropoch.
aj stavba jeho najväčšieho administratívneho strediska "BI5”.
Vývoj poznačil aj už existujúce budovy. Jedným z príkladov je budova s účinnými látkami v Ingelheime , kde osvetlenie zabezpečujú technológie s úsporou energie, chladiace systémy sa využívajú v dostatočnej ale nie maximálnej miere a zoptimalizovala sa aj rekuperácia tepla. Výsledkom bolo dosiahnutie úspory energie o 5% už počas dvoch rokov (2012 vs 2010).
Dr. Gäbler môže teraz potvrdiť, že spoločnosť Boehringer Ingelheim znížila emisie CO2 o 14% v najväčších pracoviskách, v prepočte na využívanú podlahovú plochu všetkých priestorov. "Prešli sme dlhú cestu, ale veľa máme ešte pred sebou. Snažíme sa byť stále lepší, na každej jednej úrovni", dodáva Dr. Gäbler.
Spoločnosť bola tiež ocenená za svoj ďaleký pohľad do budúcnosti. Pred pár rokmi vstúpil v Brazílii do platnosti nový zákon, podľa ktorého každý vlastník farmy musí zalesniť 20% vlastenej plochy. Pre von Treuenfelsa, riaditeľa farmy Solana, nebol tento fakt nijako zaťažujúci. Vďaka dlhodobým snahám o zalesňovanie mali tieto kvóty okamžite naplnené.