Ako sa stravovať s pľúcnou fibrózou
Pľúcna fibróza je zriedkavé ochorenie, ktoré vzniká z rôznych príčin a niekedy je jeho príčina neznáma. U ľudí s pľúcnou fibrózou tkanivo okolo jemných vzduchových vačkov (nazývaných alveoly) a okolo krvných ciev zhrubne, stvrdne a zjazví sa. To vedie k skráteniu dychu a k orgánom sa nedostáva toľko kyslíka koľko by normálne potrebovali. Pri takomto závažnom ochorení by sme mali upraviť svoj životný režim čo najviac napríklad zmenou jedálnička.
Zachovanie vašej hmotnosti
Ako pri iných ochoreniach, aj pri pľúcnej fibróze je dôležitým faktorom pre redukciu príznakov a zlepšenie kvality života vyvážená výživná strava. Ak máte veľkú nadváhu, môže to spôsobiť väčší tlak na vaše pľúca, čo môže sťažiť dýchanie. Zvyšuje sa tým aj riziko ďalších chorôb, ako je cukrovka a srdcové choroby. Ak máte podváhu, môžete mať menej energie, čo vedie k oslabeniu svalov, ktoré pomáhajú pri dýchaní. Môže vás tiež vystaviť riziku chorôb, ako je osteoporóza. Je tiež dôležité vedieť, že nadváha alebo podváha môžu ovplyvniť vašu spôsobilosť na transplantáciu pľúc.
Tipy na stravu pre pacienta s pľúcnou fibrózou:
- Jedzte stravu s nízkym obsahom sodíka (soli), s nadmerným množstvom cukru, nasýtených a transmastných kyselín.
- Získajte čo najviac kalórií z chudého mäsa a rýb, ovocia, strukovín, zeleniny a mliečnych výrobkov.
- Ak máte ťažkosti so získavaním alebo udržiavaním telesnej hmotnosti, vyskúšajte výživné kokteily alebo do svojho jedla pridajte zdravé tuky, napríklad olivový olej.
- Ak máte kyslý reflux, vyvarujte sa kyslým potravinám, ako sú citrusy, káva a paradajky.
- Nejedzte 3 hodíny pred spaním.
- Jedzte menšie porcie častejšie, aby ste predišli nadmernému naplneniu, čo môže sťažiť dýchanie.
- Pite veľa vody.
- Niektoré lieky môžu mať ako vedľajší účinok hnačku. Pomôcť môže jesť stravu, ktorú tvoria banány, ryža, jablká a toasty (niekedy nazývané strava BRAT).
- Požiadajte o odporúčanie k registrovanému nutričnému poradcovi, ktorý vám môže dať konkrétne rady na riadenie vašej stravy.