Aké ochorenie predstavuje skratka IPF?
IPF alebo idiopatická pľúcna fibróza, je ochorenie, pri ktorom pľúcne tkanivo stvrdne, zjazví sa alebo zhrubne, v snahe hojiť sa po opakovanom poškodení. Pľúcne tkanivo hrubne najmä okolo pľúcnych mechúrikov (nazývaných alveoly), a krvných ciev, čo zamedzuje prístupu kyslíka do krvného riečiska a následnej výmene dýchacích plynov. Postupom času sa IPF zhoršuje, zhrubnutie a jazvenie sa šíri a pľúca pomaly strácajú schopnosť okysličovať krvné riečisko. To vedie k nedostatočnému okysličovaniu orgánov a k strate dychu.
Lekári niekedy vedia nájsť príčinu jazvenia a zhrubnutia. Napríklad nežiaduci účinok liekov alebo expozícia azbestu môžu spôsobiť pľúcnu fibrózu. Avšak v mnohých prípadoch fibrózy pľúc nie je možné určiť príčinu. Preto sa nazýva idiopatická - neznámeho pôvodu.
IPF sa prejavuje podobne ako iné ochorenia dýchacích ciest. Medzi najčastejšie príznaky patrí nevysvetliteľná chronická dýchavica, a to najmä pri záťaži. Pacienti s pokročilým štádiom IPF sa môžu zadýchať už po prejdení pár metrov. Suchý kašeľ, ktorý sa nezlepšuje, je jedným z ďalších charakteristických znakov ochorenia. Ten vzniká ako obranný reflex organizmu pri pokuse pľúc nabrať viac kyslíka. Ďalšími príznakmi sú postupná nechcená strata váhy, únava a celkový pocit indispozície, rozšírenie a zaguľatenie končekov prstov. Pre väčšinu pacientov sú typické praskavé zvuky pri nádychu pripomínajúce suchý zips.
Okrem veku nad 40 rokov a mužského pohlavia existujú aj iné faktory a predispozície, ktoré pravdepodobne zvyšujú riziko rozvoja IPF. Patrí sem najmä fajčenie cigariet, ktoré zhoršuje každé pulmonárne ochorenie a vytvára prostredie k rozvoju ťažších štádií
ochorenia. Ďalej má vplyv životné prostredie, vírusové pľúcne infekcie, gastroezofageálny reflux (GERD), diabetes mellitus a genetická výbava daného človeka.
Napriek tomu sú isté kroky ako si udržať kvalitu kvalitu života aj s diagnózou IPF. Okamžitý koniec s fajčením by mala byť samozrejmosť pri akomkoľvek ochorení nie iba pri IPF. Pri pulmonálnych chorobách predstavuje fajčenie veľmi veľké riziko ohrozenia života pacienta preto by ste mali prestať čo najskôr. Človek by mal zostať fyzicky aktívny aj s touto diagnózou, mal by však poznať svoje limity. Fyzická aktivita udržuje telo v kondícii, posilňuje dýchacie svaly, čo napomáha udržaniu kyslíkového objemu v pľúcach. Udržiavanie duševného zdravia je taktiež dôležité preto sa odporúča relaxovať a vyhýbať sa stresu. Ochrana pred ostatnými chorobami napomáha a predchádza zhoršovaniu IPF, preto sa odporúča vakcinácia proti sezónnej chrípke.
Diagnóza IPF je závažná a dokáže veľmi ovplyvniť život pacienta s touto diagnózou. Obráťte sa na svojho lekára hneď pri začiatočných príznakoch a podozreniach.
Referencie
http://www.plucnafibroza.sk/plucna-fibroza
Meltzer EB., et al. Idiopathic pulmonary fibrosis. Orphanet J Rare Dis 2008;3:8. 2.
Raghu G., et al. An official ATS/ERS/JRS/ALAT statement: idiopathic pulmonary fibrosis: evidence-based guidelines for diagnosis and management. Am J Respir Crit Care Med 2011;183:788–824. 3.
Raghu G., et al. Incidence and prevalence of idiopathic pulmonary fibrosis. Am J Respir Crit Care Med 2006;174:810–816. 4.
Woodcock HV., et al. The treatment of idiopathic pulmonary fibrosis. F1000prime Rep 2014;6:16.
Borchers AT., et al. Idiopathic pulmonary fibrosis-an epidemiological and pathological review. Clin Rev Allergy Immunol 2011;40:117–134.